ارتباط مغز با ابزار الکترونیکی

  • خارجي
  • 1394/11/06 06:34:00 ق.ظ
  • 0 نظر
  • تعداد نمايش 2065
ارتباط مغز با ابزار الکترونیکی

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو، در حال توسعه یک فناوری هستند که می تواند مغز انسان را به گجت های الکترونیکی مرتبط کند.
 
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، در هفته جاری یک فناوری جدید رونمایی شد که می تواند کاربران تجهیزات الکترونیکی را به سوی آینده ای بدون صفحه کلید پیش ببرد.این فناوری یک سیستم پوشیدنی 64 کانالی نظارت بر عملکرد مغز است که با تجهیزات پیشرفته موجود در لابراتوارها کاملا سازگاری دارد.
هدف از به کارگیری این سیستم،‏ بررسی عملکرد مغز یا فعالیت مغز بدون نیاز به ایمپلنت الکترودها است. این سیستم دارای دو نمونه است. نمونه اول یک دستگاه 64 کانالی با کیفیت بالا است که برای تحقیقات و محیط های کلینیکی کاربرد دارد و به پوست بیمار متصل می شود. نمونه دوم یک دستگاه 20 کانالی که برای بازخوانی سریع عملکرد مغز طراحی شده و امکان بررسی آسیب مغزی در اثر سکته یا ضربه مغزی را در شرایطی که زمان دارای اهمیت است، فراهم می کند.
محققان امیدوارند روزی بتوانند این سیستم را با استفاده از حسگرهای موبایل و گوشی های هوشمند پیاده سازی کنند تا ردگیری وضعیت مغز در هر لحظه با سرعت و سادگی انجام پذیرد.
محققان بر این باورند که این فناوری به زودی منجر به تایپ افکار، بدون نیاز به دست می شود؛ یعنی امواج مغزی توسط فناوری های پوشیدنی ثبت و روی یک صفحه نمایش تایپ می شوند، یا به عنوان فرمان برای انجام امور مختلف استفاده می شوند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه IEEE Transactions on Biomedical Engeneering منتشر شده است.

ارسال نظر