اثر ترکیب های کشت مخلوط بر عملکرد سه گونه دارویی سیاهدانه، گاوزبان اروپایی و همیشه بهار

مشخصات نویسندگان مقاله اثر ترکیب های کشت مخلوط بر عملکرد سه گونه دارویی سیاهدانه، گاوزبان اروپایی و همیشه بهار

پگاه تقی پور دهکردی - دانشجوی کارشناسی ارشد اگرواکولوژی، دانشگاه فردوسی مشهد
علیرضا کوچکی - استادیار گروه زراعت و اصلاح نباتات، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد
مهدی نصیری محلاتی - استاد گروه زراعت و اصلاح نباتات، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد
سرور خرم دل - استادیار گروه زراعت و اصلاح نباتات، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

چکیده مقاله:

به منظور ارزیابی عملکرد کمی گیاهان دارویی سیاهدانه، گاوزبان اروپایی و همیشه بهار در کشت مخلوط جایگزینی، آزمایشی در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی با سه تکرار در مزرعه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در سال زراعی 93-1392 انجام شد. تیمارها شامل 50:50 سیاهدانه با گاوزبان، 50:50 سیاهدانه با همیشه بهار، 50:50 گاوزبان اروپایی با همیشه بهار و کشت سه گانه 33:33:33 سیاهدانه، گاوزبان اروپایی و همیشه بهار و کشت خالص هر سه گونه بود. صفات مورد مطالعه شامل عملکرد بیولوژیک، عملکرد دانه و شاخص برداشت هر سه گیاه بودند. نتایج آزمایش نشان داد که کشت مخلوط موجب افزایش شاخص های عملکرد بیولوژیک و عملکرد اقتصادی هر سه گیاه سیاهدانه، گاوزبان اروپایی و همیشه بهار شد. اما شاخص برداشت این گیاهان را تحت تأثیر قرار نداد. بالاترین و پایین ترین صفات به ترتیب در سیستم کشت مخلوط سه گانه سیاهدانه- گاوزبان- همیشه بهار و کشت خالص بدست آمد. بنابراین، به نظر می رسد که کشت مخلوط سه گانه سیاهدانه- گاوزبان- همیشه بهار در نسبت های 33:33:33 به لحاظ مدیریت اکولوژیکی سودمند باشد.

کلیدواژه‌ها:

شاخص برداشت، کشاورزی، پایدارف کشت مخلوط، گیاه دارویی، عملکرد بیولوژیک

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
http://www.civilica.com/Paper-MPSA03-MPSA03_238.html
کد COI مقاله: MPSA03_238

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:

تقی پور دهکردی, پگاه؛ علیرضا کوچکی؛ مهدی نصیری محلاتی و سرور خرم دل، ۱۳۹۴، اثر ترکیب های کشت مخلوط بر عملکرد سه گونه دارویی سیاهدانه، گاوزبان اروپایی و همیشه بهار، سومین همایش ملی گیاهان دارویی و کشاورزی پایدار، همدان، دبیرخانه دائمی همایش، دانشکده شهید مفتح، http://www.civilica.com/Paper-MPSA03-MPSA03_238.html


در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (تقی پور دهکردی, پگاه؛ علیرضا کوچکی؛ مهدی نصیری محلاتی و سرور خرم دل، ۱۳۹۴)
برای بار دوم به بعد: (تقی پور دهکردی؛ کوچکی؛ نصیری محلاتی و خرم دل، ۱۳۹۴)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

ارسال نظر